A legtöbb emlős lát színeket, de mi kutyák olyanok vagyunk, mint a színvak emberek. Sokkal kevesebb színárnyalatot észlelünk csak.
Például a sárga és kék közötti kontrasztot érzékeljük, de problémát okoz számunkra a vörös, zöld, narancssárga pasztelszínek valamint sárgás árnyalatok megkülönböztetése. Ez általában jellemző a többi emlősállatra is, ugyanis hiányzik az egyik a három alapszín receptoraikból amelyek az emberi szemben megtalálhatók.
Ezzel ellentétben jobban érzékeljük a kontrasztot a sötét és világos színek közötti, és észrevesszük a rejtőzködő zsákmányt.
A kutyák hihetetlen érzékeny szaglással rendelkeznek. Akár 50-szer több szaglósejtünk lehet, mint az embereknek.
Ezáltal kiképezhetőek mindenféle gombák, termeszek, magas cukorszint a vérben (cukorbetegek esetében) és még a penész kiszimatolására is.
Ha nap közben el kell menned a lakásból tegyél fel nyugtató zenét a kutyának. Klasszikus zene megteszi hatását ahhoz, hogy higgadtak és nyugodtak maradjunk.
Egy kutatás során azt vizsgálták, hogyan reagál a zenére több száz kimerült és stresszes mentőkutya.
Kiderült, az emberi beszédhang és a popzene egy csöppet sem tudta megnyugtatni az állatokat, a heavy metaltól és a grunge musictól pedig még idegesebbek lettek. Amikor például a Metallicát voltak kénytelenek hallgatni, valamennyi állat vad ugatásba kezdett.
A klasszikus zene viszont megnyugtatta a kutyákat; Bachot például kimondottan élvezték - állapították meg a kutatók.
A kutyák olyan hangokat képesek meghallani, amelyeket az ember füle már nem érzékel.
Vizsgálatok azt igazolják, hogy a másodpercenkénti 30.000 rezgésszámú ultrahangot is kitűnően érzékeljük. Ezért van az, hogy a kutya halálra tud rémülni a petárdáktól. Még az emberek is megjednek, hát még mi!
Soha ne hagyjátatok minket felügyelet nélkül a szilveszteri durrogtatások közepette (sem a kertben, sem a lakásban), és ha lehet, mostanában inkább hosszabb pórázon sétáljatok velünk, de ne engedjetek el!
A kan kutyák általában "balmancsosak", a nőstények viszont inkább a jobb mancsukat szeretik használni.
A kutyák, ha ki akarják fejezni a boldogságukat, általában jobbra csóválják a farkukat - állapították meg olasz kutatók, akik azt vizsgálták, miképpen reagálnak az állatok különböző ingerekre.
A kutyáknak azért fontos, hogy rágcsáljanak valamit, mert így vezetik le a stresszt és a felesleges energiáikat.
Valójában a kölyökkutyák fogváltása természetes része a fejlődésének.
Ha valamit megrág a kutyád, amit nem szabadott volna, mély hangon szólj rá, aztán adj neki egy olyan tárgyat amit azonban megrághat. Dícsérd meg a jó viselkedéséért.
Ne felejts el odafigyelni arra, hogy a kutyus biztonságos játékokat kapjon a háztartásban talált leselejtezett használati tárgyak helyett, mint pl. régi cipő – ez tulajdonképpen arra ösztökéli, hogy a továbbiakban is cipőket rágjon, akár kitaposott, akár új.
Ezenkívül próbáld elkerülni, hogy a játék eldurvuljon (pl. rongy vad rángatása) mert ez agresszív viselkedésre buzdítja az állatot.
Az engedelmességre való kiképzés nemcsak szófogadóbbá tesz bennünket, de boldogabbak is leszünk tőle, hiszen imádunk örömet okozni a gazdinak.
A kiképzéssel rengeteg kommunikációs csatorna nyílik meg előtted és ebben a helyzetben mindenki csak nyerhet.
Az oldal problémamentes megtekintéséhez 1024 x 768 pixeles képernyőfelbontás ajánlott